Skip Navigation Links
 

Teos Marina Santamanu WELLNESS & SPA


Yönetim Dünyası Facebook
Twitter Yönetim Dünyası


Haber Bülteni
 
Hastane Hizmet Kalite Standartları

Ülkemizde, hasta ve çalışan güvenliği kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ve oldukça olumlu etkileri görülen bir dizi kalite geliştirme faaliyetleri uygulanmaktadır. Bu doğrultuda en son gelişme olarak 2011 yılında Hastane Hizmet Kalite Standartları oluşturulmuş ve tüm hastanelerin bu standartlar üzerinden değerlendirilmesi öngörülmüştür. Bu doğrultuda, hastaneler bir düzü düzeltici faaliyetlerde bulunmuştur. Bunun yanında, hataların oluşmadan önlenebilmesi amacıyla önleyici faaliyetler belirlenmiştir.
 
Sonuç olarak, Bakanlık tarafından görevlendirilen bağımsız denetmenler tüm ülkede bulunan hastaneleri Hastane Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde değerlendirmiş ve hastane puanını belirlemişlerdir. Kimi hastanelerde gerçekleştirilen düzeltici çalışmalar yeterli görülmekle birlikte kimisinde de geliştirilmesi gereken yönler tespit edilmiştir.
 
Bu doğrultuda, farklı hastanelerde geliştirilmesi gereken yönler ve eksiklikler için eğitim ve danışmanlık ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Tüm hastanelerde görevlendirilen kalite yönetim temsilcilerinin görevlerini eksiksiz olarak gerçekleştirebilmelerini sağlamak amacıyla da çeşitli eğitim programları ve danışmanlık hizmetleri oluşturulmuştur.
Hastane Hizmet Kalite Standartları eğitim programları ve danışmanlık hizmetleri için daha detaylı bilgi için
0505 665 76 79
0232 339 15 00
e-mail adresi veya telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Web tasarım mevki.com